VELOX FIRE - Mycie i Dekontaminacja Środków Ochrony Indywidualnej
 
 

MYCIE I DEKONTAMINACJA ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ W KILKA MINUT


Środki Ochrony Indywidualnej oraz odzież ochronna są dla strażaków jedynymi zabezpieczeniami w czasie ich codziennej pracy, w której ratują życie i majątek innych.

Podczas walki z ogniem cząstki sadzy i gazy powstające w wyniku spalania absorbowane są przez sprzęt ochronny, w wyniku tego sam sprzęt staje się wtórnym zagrożeniem dla zdrowia strażaka. Daltego ważne jest mycie i dekontaminacja sprzętu możliwie najszybciej po powrocie do jednostki.

Stosowane przeważnie czyszczenie ręczne ŚOI jest czasochłonne, uciązliwe fizycznie i zabiera ok 30 minut na umycie jednego zestawu. Ręczne mycie oznacza również ponowne wystawienie człowieka na pozostałości gazów, sadzy i tkosyn. Co ważne, tym razem bez bariery odzieży ochronnej.

Badania wykazały że wielokrotna, długotrwała ekspozycja ne te toksyny wystawia strażaków na niebezpieczeństwo rozwoju chorób nowotworowych w dużo większym stopniu niż inne grupy zawodowe. Ustalenie szczegółowych procedur dotyczących postępowania z zanieczyszczonym sprzętem jest jenym ze sposobów zminimalizowania tego zagrożenia.

W zmywarce VELOX FIRE elementy Śroków Ochrony Indywidualnej i pozostały sprzęt można umyć z pozostałości sadzy, gazów i toksyn w zaledwie kilka minut. W urządzeniu można myć stal, kompozyty, gumę, materiały, plastik, etc.

Urządzenie zapewnia szybką i łatwą metodę czyszczenia w zamkniętej, oddzielonej od użytkownika strefie. To bardzo ogranicza bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami. Najprościej mówiąc: VELOX FIRE wykonuje za człowieka brudną robotę.
 
VELOX FIRE zostało opracowane przy bliskiej współpracy z jednostką straży pożarnej we Włoszech i w Polsce w celu wypracowania prostego i jednocześnie skutecznego sposobu na mycie i dekontaminację sprzętu ochronnego. VELOX FIRE jest wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej, podobnie jak akcesoria do mycia Środków Ochrony Indywidualnej.

Zmywarka jest kompaktowa, łatwa w użyciu, wydajna i zajmuje powierzchnię niecały 1m². Proces mycia odbywa się samoczynnie po wybraniu na panelu i uruchomieniu odpowiedniego cyklu mycia.
 
PRZYKŁADY ZAŁADUNKU ELEMENTÓW ŚRODKÓW OCHRONY OSOBISTEJ
 
 
VELOX FIRE - WYMIARY
 
  • A szerokość: 1040 mm
  • B głębokość: 900 mm
  • C wysokość: 1823 mm
  • D wysokość z podniesionymi drzwiami: 2071 mm
  • D1 głębokość z otwartymi drzwiami: 1240 mm
 
VELOX FIRE DANE TECHNICZNE
Szerokość: 1040 mm
Głębokość: 900 mm
Wysokość: Drzwi opuszczone: 1823 mm / Drzwi podniesione: 2071 mm
Waga: 221 kg
Zasilanie: 400 V / 3N / 50 Hz
Moc: 13,36 kW
Twardość wody z sieci do użytkowania: 2 - 8 °F
Ciśnienie wody zasilającej w sieci: 20 - 400 kPa
Temperatura wody zasilającej w sieci: 55 °C
Cykle mycia: 1 (3 minuty) / 2 (6 minut) / 3 (9 minut) / 4 (12 minut)
Konsumpcja wody na cykl mycia: 4,3 L
Pojemność bojlera: 20 L
Moc grzałki bojlera: 9000 W
Temperatura płukania: 56 °C
Pojemność zbiornika wody komory myjącej: 78 L
Moc grzałki zbiornika komory myjącej: 6000 W
Temperatura wody myjącej: 52 °C
Moc pompy wody myjącej: 2180 W / 810 L wody na minutę
Moc pompy wody płuczącej 250 W / 150 L wody na minutę